Şeftali Reçeli

Şeftali Reçeli

Lezzetine doyamayacağınız yapımı oldukça pratik bir reçel olan şeftali reçelini evde yapmak isteyen vatandaşlar, şeftali reçeli yapmanın püf noktalarını ve şeftali reçeli yaparken dikkat edilmesi gereken detayları araştırıyor. Peki, şeftali reçeli nasıl yapılır? Şeftali reçeli yaparken nelere dikkat edilir?

Süreç Reçeller
Ülke Mutfağı Türk
Kelimeler kahvaltılık, reçel, reçel tarifi, şeftali reçeli, tarif, tarifler, tariftenötesi
Hazırlık Zamanı 1 hour 15 minutes
Pişirme Zamanı 3 hours
Toplam Zaman 4 hours 15 minutes
Porsiyon 8 Kişi

Malzemeler

  • 1 kg Şeftali
  • 750 gr Şeker
  • 0,5 adet Limon Suyu

Açıklamalar

  1. Şeftalileri ilk olarak yıkayın ve süzgeçte süzün. İyice kuruduktan sonra kabuklarını soyun ve ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkartın. Küp küp doğradığınız şeftalileri derin bir kaba boşaltın ve üzerine şekerin tamamını ilave edin.

  2. Bu şekilde ortalama 1 saat beklettikten sonra, ocağa alarak harlı ateşte kaynatmaya başlayın. Tencerenin kapağını kapatarak 3 saat kadar meyvelerin suyunu salmasını bekleyin.

  3. Bu işlemler devam ederken köpüklenme olması durumunda köpükleri bir kevgir yardımıyla alın. Reçelin ocaktan inmesine 5 dakika kala üzerine limon suyunu da ekleyin. Birkaç dakika da böyle piştikten sonra ocağı kapatın. Ocaktan aldığınız reçelin soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra kavanozlara doldurun. 

Tarif Notu

Reçelde daha aromatik bir tat seviyorsanız kaynama esnasında çubuk tarçın kullanarak reçelinizi daha da lezzetlendirebilirsiniz. Reçel kavanozlarını mutlaka güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edin. En önemli püf noktası ise, pişme esnasında şeftalilerin dağılmaması için sert şeftalileri tercih edin ve çok fazla ezilme olmaması için reçeli mümkün olduğunca karıştırmadan pişirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir